Общинска избирателна комисия Плевен


РЕШЕНИЕ
№ 171-МИ
Плевен, 27.10.2019

ОТНОСНО: Жалба от Пламен Дилов Дилов, кандидат за кмет на Община Плевен

Постъпила е жалба с  вх.№ 326/27.10.2019г. в 18.30 часа, от Пламен Дилов Дилов, в качеството му на кандидат за кмет на Община Плевен и кандидат за общински съветник от ПП „ЗЕМЕДЕЛСКИ СЪЮЗ-АЛЕКСАНДЪР СТАМБОЛИЙСКИ“, в която се сочи, че през целия ден в СИК в с. Беглеж има нарушения на Изборния кодекс, и че председателят и ръководството  на комисията до 17.30 часа още не са ги констатирали, не реагират и няма санкционирани лица. Нарушенията се състояли в следното:

  • Кандидата за кмет на с. Беглеж – Георги Христов Данов е представил в СИК пълномощно с рег. № 56 от 23.10.2019 г. от ПП „ГЕРБ“ , да представлява партията в изборния ден с права посочени в пълномощното, копие на което е останало в СИК. Данов е бил останал дълго време в изборното помещение и най-вече в коридора пред него, като е провеждал срещи, разговори и агитация с избиратели и други лица. Според жалбоподателя това представлява грубо и недопустимо нарушаване на ИК, решенията на ЦИК и ОИК – Плевен.
  • В стаята, където се намира изборното помещение и работи СИК, цял ден присъства една жена, която се представя като Дафинка Петкова, която според жалбоподателя и всички членове на СИК и застъпници намиращи там, на място, същата нямала отличителни знаци, която заявила, че не са и дадени такива. През целия ден е изпълнявала ролята на „диспечер“ вътре в помещението с голям бележник в ръка и химикалка като указвала /разпределяла/ кой гласоподавател в коя кабинка да гласува. Тя не е притежавала пълномощно или удостоверение и изпълнявала функции на член на СИК, което било недопустимо.

Моли, за спешна реакция от страна на ОИК – Плевен, за да не се опорочава избирателния процес в с. Беглеж, да бъдат санкционирани съответните лица, предупредени всички и отстранени тези, които нарушават ИК.

  • В СИК находящ се в с. Радишево, сутринта при провеждане на изборите за общински

Съветници и кметове в района на секцията имало неправомерни контакти от брата на кандидата за кмет от ПП „ГЕРБ“ – Найден Ангелов Христов, който със списъци агитирал гласоподаватели в нарушение на ИК, като същия не е санкциониран от ръководството на СИК, което също било нарушение на ИК.В списъците били включени повече от 60 лица, които не живеят и не са свързани със с. Радишево, за което настоява да бъдат проверени, кога, как и по какъв начин са вписани и защо се нарушава ИК. Моли за бързо решение и отговор.

 

След като ОИК – Плевен се запозна с изнесените факти и обстоятелства в жалбата, комисия в състав от трима души на ОИК – Плевен в състав: Пламен Иванов, секретар на комисията и членове на същата Красимир Данков и Владислав Найденов посетиха на място СИК в с. Беглеж с цел проверка на място на всички данни в подадената жалба. От проведените разговори с цялата комисия и намиращите с в нея застъпници и пълномощници на другите партии и кандидати участващи в изборите на 27.10.2019 г., както и с полицейския служител се установи по несъмнен начин, че оплакванията в жалбата не отговарят на изнесеното в нея. Единствено застъпника на ПП „ЗЕМЕДЕЛСКИ СЪЮЗ-АЛЕКСАНДЪР СТАМБОЛИЙСКИ“ е изказал твърдения за извършени нарушения от страна на кандидата за кмет на с. Беглеж – Георги Христов Данов.  Казаното от него беше опровергано от повече от двадесет души, които се намираха на място в СИК и пред сградата, в която се намира същата.

Сочената в жалбата Дафинка Петкова по време на проверката се намираше в СИК представи на комисията от ОИК – Плевен в оригинал пълномощно да представлява ПП „ГЕРБ“ по време на настоящите избори.

 

 

Относно фактите и обстоятелствата, които се сочат като нарушаване на изборните правила в с. Радишево, ОИК – Плевен счита, че същите не могат да бъдат проверени, тъй като ако има такива са били в началото на изборния ден и е невъзможно да бъдат проверени.

 

Предвид горното и на основание чл.87, ал.1,  т.22 от Изборния кодекс, ОИК - ПЛЕВЕН

 

РЕШИ:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата с  вх.№ 316/27.10.2019г. подадена от Пламен Дилов Дилов, в качеството му на кандидат за кмет на Община Плевен и кандидат за общински съветник от ПП „ЗЕМЕДЕЛСКИ СЪЮЗ-АЛЕКСАНДЪР СТАМБОЛИЙСКИдо ОИК – Плевен като неоснователна

 

 

Решението подлежи на обжалване пред ЦИК в тридневен срок от неговото обявяване.

                                       

Председател: Ярослав Николов Димитров

Секретар: Пламен Тодоров Иванов

* Публикувано на 27.10.2019 в 22:10 часа

Календар

  • ПонВтСрЧетПетСъбНед
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930 

Решения

  • № 413-МИ / 15.12.2022

    относно: Прекратяване на пълномощията на кмета на кметство Николаево, Община Плевен от ОИК – Плевен на основание чл.42, ал.1, т.1 от ЗМСМА

  • № 412-МИ / 03.10.2021

    относно: Завършване работата на изчислителния пункт на ,,Информационно обслужване” АД при обработката и въвеждане на данните от секционните протоколи от частичните местни избори на 03.10.2021г. за кмет на кметство Буковлък, община Плевен

  • № 411-МИ / 03.10.2021

    относно: Обявяване на резултатите от гласуването за кмет на кметство Буковлък, Община Плевен в частичните избори за кмет на кметство Буковлък, Община Плевен на 03.10.2021г.

всички решения